Bilim İnsanları Kanseri Araştırırken Kazara Büyük Buluşla Yeni Organ Keşfetti

Hollandalı araştırmacılar, prostat kanseri hücrelerini inceledikleri sırada büyük bir sürprizle karşılaştılar. Tümörleri vurgulamak için kullanılan radyoaktif glikoz maddesi enjekte edilen hastalar üzerinde yapılan CT ve PET taramalarında, PSMA proteini sayesinde başka bir organın parlak bir şekilde göründüğü ortaya çıktı.

Hollanda Kanser Enstitüsü’nde gerçekleştirilen araştırmada, prostat kanseri hücrelerinde yaygın olarak bulunan PSMA proteini nedeniyle tümörlerin parlak hale geldiği görüldü. Bu keşif sırasında, vücudun tamamen farklı bir noktasında yeni bir organın ortaya çıktığı farkedildi.

100 HASTA ÜZERİNDE YAPILAN ARAŞTIRMALAR SONUCUNDA YENİ ORGAN TESPİT EDİLDİ

Express US’in haberine göre, 100 hasta üzerinde yapılan detaylı araştırmalar sonucunda, insan vücudunun başka bir organına daha ev sahipliği yaptığı keşfedildi. Bu yeni organ, “tüp tükürük bezi” olarak adlandırıldı ve vücudun diğer önemli tükürük bezleriyle birlikte bulunuyor.

YENİ ORGANIN AMACI VE ÖNEMİ

Bu yeni organın, burnun ve ağzın arkasındaki boğazın üst kısmını nemlendirmek amacıyla olduğu düşünülüyor. Vücudumuzun içinde bulunan diğer önemli tükürük bezleri arasında yiyecekleri çiğnemek ve yutmak için parotis bezleri, alt çenenin altındaki submandibular bezler ve dilin altında bulunan dilaltı bezleri bulunuyor.

Bu keşif, bilim dünyasında büyük bir heyecan yaratırken, insan vücudunun hala keşfedilmeyi bekleyen pek çok sırrı olduğunu gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir